Sme manželský pár, ktorý u ktorého sa naplno prejavila záľuba v starých veciach, ktoré vieme obdivovať všade kam prídeme. Obidvaja sme boli vedení k tomu, že“nevyhadzuj , najprv sa pokus to opraviť“. A to sme si obidvaja doniesli aj do manželstva. Hoci tým nechcem povedať, že u nás nenájdete moderné výdobytky doby, techniku a aj nejaký kus nábytku. Ale skrátka sme to videli u svojich rodičov a starých rodičov, ktorí boli tak naučení a zvyknutí, že sa snažili všetko čo doslúžilo premeniť na niečo nové alebo znova funkčné časti použiť. Moja babka mi prešívala zo starého oblečenia nové, dodnes mám odložené aj fotky, kde pózujem ako malá modelka v týchto šatách. A toto som aj „podelila“, aj svojim deťom, ktoré sú dnes už dospelé vyrábala zo starého nové oblečenie. Vlastne všetky ručné práce boli a nanovo sú moji hnacím motorom, kde sa dala uplatniť kreativita. Skrátka nevedela som len sedieť a čumieť na telku bez toho, aby som niečo neháčkovala, neštrikovala , nevyšívala. A samozrejme o šití vlastného oblečenia ani nehovorím, a to od mlada vlastne ma k tomu priviedla babka, na ktorú som sa vedela hodiny dívať ako šije a nakoniec sme to robili spolu a spolu vymýšľali nové strihy šiat.
No doba sa zmenila, šitie a ručné práce už neboli v móde, preto som na čas od toho utiekla. Ale pri mojej stresujúcej práci náročnej na termíny som sa postupne k tomu znova vrátila a znova ma to tak strhlo ako pred rokmi. A zistila som, že toto , táto preatívna práca mi prináša do duše pokoj a kľud.
A manžel? Ten zakaždým hútal, čo s pokazenou vecou, ktorú jej časť by sa dalo nanovo využiť, takže časom sa u nás hromadili “ nepotrebné veci“, ktoré som mala veľakrát chuť vyhodiť. A samozrejme on to videl doma, dedko, manželov otec bol tiež veľmi šikovný a kreatívny, bol povolaním klampiar, ale nielen to , bol to dedko a tatko výmyselník,videl kus železa a vedel, čo z neho vyrobí, napr. taký sekáčik na orechy, kdejaké držiaky a zlepšováky ku práci či v kuchyni alebo okolo domu. A to som ešte nespomenula, že bol majster vo vyvýšľaní karnevalových originálnych masiek. To neraz v škole na karnevale manžel a jeho dvaja bratia obsadili prvé tri miesta v súťaži karnevalových masiek.
A tak sme si toto čo sme videli a s čím sme žili priniesli aj do manželstva. A to radšej nepíšem, že na dovolenkách sme neobišli žiadne starinárstvo a starožitníctvo , to hlavne mužská polovička vedela stráviť hodiny v takomto obchode . A ženská polovička strávila čas v obchode hlavne so suvenírmi a v obchodoch s handmade tvorbou. Tieto obchody boli pre nás ako magnety. A postupom času nejak tak plynulo sme aj my začali postupne do toho padať a čo to sme doma vylepšili, opravili a dali starému kusu nový šat. Až nakoniec sme prišli na to, že toto by nás napĺňalo a bavilo. Lebo nie je nič lepšie ako keď človek robí, čo ho baví a a vlastne jeho záľuba sa stane jeho vysnívanou prácou, pri ktorej nevníma ani čas.
A táto práca sa stala našou výzvou,opustili sme svoje zamestnania a rozhodli sme sa začať robiť to čo nás baví a napĺňa. Renovovať nábytok, staré veci premeniť ešte na niečo užitočné a sem tam aj vyrobiť aj niečo nové. A verte , je to náš hnací motor, ak sa pozriete na kus dreva, dosky, nábytku a v hlave vám už ide myšienka, čo by mohlo z toho byť a ako to bude vyzerať.
A tak vzniklo ZBRUSUNOVE ……………………
P.S. za názov vďačíme dcére, ona tomu dala názov a samozrejme aj synovi, ktorý všetko fotí.
napísala iveta karabová
Leave a reply